LEKCE 6

Teorie jízdy křižovatkou 


 

Situace 1

Odbočování z jednosměrné ulice !

Jezdí se VPRAVO, jednosměrnou ulicí projíždíte po pravé straně. Chcete-li na nejbližší křižovatce odbočit VLEVO, MUSÍTE SE ZAŘADIT CO NEJBLÍŽE VLEVO ! Uvolníte tak prostor vozidlu za vámi, které bude chtít odbočit vpravo.

 

 

 

 

 

 

 


 

Situace 2

Odbočování z jednosměrné ulice !

Jezdí se VPRAVO, jednosměrnou ulicí projíždíte po pravé straně. Chcete-li na nejbližší křižovatce odbočit VLEVO, MUSÍTE SE ZAŘADIT CO NEJBLÍŽE VLEVO ! Uvolníte tak prostor vozidlu za vámi, které bude chtít pokračovat v jízdě rovně.

 

 

 

 

 

 


 

Situace 3

Odbočování z jednosměrné ulice !

Jezdí se VPRAVO, jednosměrnou ulicí projíždíte po pravé straně. Ale v mnoha případech jsou jednosměrky plné zaparkovaných vozidel po obou stranách. Pojedete tedy jednosměrkou uprostřed. Nic jiného vám nezbývá. Chcete-li na nejbližší křižovatce odbočit VLEVO, MUSÍTE SE ZAŘADIT CO NEJBLÍŽE VLEVO ! Je-li to alespoň trošku možné, naznačte levou stranu ( viz obrázek ). Uvolníte tak prostor vozidlu za vámi, které bude chtít pokračovat v jízdě rovně nebo vpravo.

 


 

Situace 4

Odbočování z jednosměrné ulice !

Jezdí se VPRAVO, jednosměrnou ulicí projíždíte po pravé straně. Ale v mnoha případech jsou jednosměrky plné zaparkovaných vozidel po obou stranách. Pojedete tedy jednosměrkou uprostřed. Nic jiného vám nezbývá. Chcete-li na nejbližší křižovatce odbočit VPRAVO, MUSÍTE SE ZAŘADIT CO NEJBLÍŽE VPRAVO ! Je-li to alespoň trošku možné, naznačte pravou stranu ( viz obrázek ). Uvolníte tak prostor vozidlu za vámi, které bude chtít pokračovat v jízdě rovně nebo vlevo.

 

 


 

Situace 5

Odbočování z OBOUSMĚRNÉ ulice je VELIKÝ ROZDÍL !

Je jasné, že řidič musí dát přednost zprava modrému vozidlu, protože se jedná o křižovatku kde není přednost v jízdě upravena dopravními značkami. JAK SI ALE MÁ ŘIDIČ červeného vozidla do křižovatky NAJET A KDE ZASTAVIT VOZIDLO ???

Jelikož se jedná o OBOUSMĚRNOU ULICI, musí se řidič červeného vozidla, které ODBOČUJE VLEVO, ŘADIT CO NEJDÁLE VLEVO VE SVÉM SMĚRU JÍZDY !! Povšimněte si, že červené vozidlo zastavilo co nejblíže středové čáry vyznačující jeho směr jízdy. Jeho vozidlo nesmí zasahovat do protisměru, kde bude projíždět vodré vozidlo. Červený zastavil VOZIDLO KOLMO k ose hranice křižovatky ! Následující obrázek názorně ukazuje špatný nájezd do křižovatky.


 

Situace 6

Odbočování z OBOUSMĚRNÉ ulice je VELIKÝ ROZDÍL !

Zde vidíte špatný nájezd do křižovatky s obousměrným provozem ! Je jasné, že modré vozidlo se do svého pruhu při odbočování nevejde ! 

 

 

 

 

 


 

Situace 7

POZOR ! Tato situace bývá často kolizní !!!

Na dopravní značce před křižovatkou vidíme, že můžeme ze dvou jízdních pruhů odbočit vlevo. Co bývá velmi časté ?  Řidiči odbočující vlevo , jedoucí v levém jízdním pruhu, ZA KŘIŽOVATKOU pokračují přímo do pravého pruhu, kde ale jedou další vozidla, která odbočila vlevo z pravého jízdního pruhu !!! PROTO PLATÍ, jsou-li před křižovatkou dva a více jízdních pruhů na odbočení :

Jste-li před křižovatkou v pravém jízdním pruhu, ZA křižovatkou pokračujete v jízdě v PRAVÉM jízdním pruhu.

Jste-li před křižovatkou v levém jízdním pruhu, ZA křižovatkou pokračujete v jízdě v LEVÉM jízdním pruhu.

 


 

Situace 8

POZOR ! I v těchto situacích řidiči velice často najíždějí na tramvajový pás špatně !!!

Řidič červeného vozidla musí na tramvajový pás NAJET KOLMO a co nejblíže VLEVO ve svém směru jízdy !!!

 

 

 

 

 

 


 

Tímto končíme poslední lekci.

Pokud nerozumíte nějaké křižovatce, poznamenejte si vždy číslo lekce a číslo situace.

Na konzultační hodině Autoškoly Top vám problém rádi vysvětlíme.

Myslíte si, že nějaká situace ve vyobrazeních chybí ? Povězte nám která a my jí do výkladu zařadíme.


 

POTĚŠIL VÁS NÁŠ LIDOVĚ PODANÝ VÝKLAD KŘIŽOVATEK ? POMOHL VÁM ?

Budeme vám vděční za vaše hodnocení ZDE !


 

 

aktualizováno: 30.11.2023 11:41:42